Podle čeho vybírat osvětlení do obývacího pokoje a jak svítidla správně rozmístit?

Osvětlení v interiéru má své místo, je důležité správně osvětlení vybírat a svítidla dobře zkombinovat. Jak si poradit s výběrem a kolik světla potřebujeme?

Podle čeho vybírat osvětlení do obývacího pokoje a jak svítidla správně rozmístit?

Bez správně zvoleného osvětlení se doma nebudeme cítit dobře a hlavně si můžeme kazit i zrak. Osvětlení je vhodné vybírat pečlivě, jak ale na to? Důležité je zvážit celkovou plochu místnosti, záleží ale i na tom, kolik je v místnosti oken nebo jak jsou stropy vysoké. Lámete si hlavu nad tím, jaké svítidla zvolit do svého interiéru? Nezapomeňte, že jen jeden světelný zdroj v místnosti není dostačující.

14705-cl358-aba74ne27-ct0201(2)-1500x1500

Rozsviťte si!

Do každé místnosti v domácnosti je třeba vybírat svítidla individuálně. V kuchyni se například musíme soustředit zejména na to, aby byla kvalitně osvětlená kuchyňská linka, v obývacím pokoji potřebujeme světla hodně, zatímco v ložnici je vhodné mít jen tlumené osvětlení. Právě do obývacího pokoje může být problém vhodné osvětlení najít. Dnes se často místnosti různě propojují, je třeba zvážit, jak je konkrétní místnost velká, pak už jen stačí rozmístit světla tak, aby v žádném koutu dostatečné osvětlení nechybělo. Můžete si to propočítat, zkuste si představit, kolik světla bude do místnosti proudit i přirozeně skrze okna.

Lustry do obýváku https://light4home.cz/index.php?route=product/category&path=13_27 vybírejte také podle výšky svého stropu. Pokud je strop vysoký, vyjímat se tam budou velké a výrazné lustry, pokud ale máte stropy nižší, je lepší volit bodové osvětlení nebo stropní svítidla. Podle velikosti pokoje pak zvolte kolik hlavních zdrojů světla, budete potřebovat, v případě stropních svítidel je vždy lepší zvolit dvojité rozmístění, aby bylo světlo dobře rozprostřené po celé ploše. Samozřejmostí jsou pak další a menší zdroje světla, pokud si v obývacím pokoji rádi čtete nebo se věnujete třeba ručním pracím, určitě užijete ještě malou lampičku nebo stojací lampu, která je hezkým designovým doplňkem.

458-cl117-pla39-cp008(2)-1500x1500

Slaďte to!

Určitě je potřeba osvětlení také vhodně zkombinovat, tedy sladit s interiérem a interiérovými doplňky, které máte. Oblíbené jsou klasické lustry ze skla, ale i modernější například kovové lustry a svítidla, materiály se dají také různě kombinovat, vybírat můžete mezi nejrůznějšími tvary, velikostmi ale i barvami, stejně tak lze korigovat intenzitu osvětlení.

Zejména v zimních měsících je nutné dostat do místností co nejvíce světla, tmavé místnosti příliš útulně nepůsobí, jedinou místností, kde to se světlem přehánět nemusíte, je ložnice, kde je tma naopak obvykle vítaná.