Rozvody elektřiny

Nevzhledné lišty a staré rozvody elektroinstalace zná asi každý, kdo bydlel v panelákovém bytě. Dnes se dělají nové rozvody tak trochu jinak, a tak vám už nemusí dráty vést po zdi.

Rozvody elektřiny byste vždy měli nechat na odborníkovi, neboť je to opravdu složitá technická záležitost. Kvalifikovaný pracovník vám zajistí potřebnou projektovou dokumentaci, vybere vhodný a kvalitní materiál, který odborně nainstaluje, a navíc zajistí potřebné revize.

Střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud…
Do domácností se vždy zavádí střídavý proud 3×400/230 V, který nájemníkům v budoucnu dobře slouží, ovšem při neopatrné manipulaci může způsobit i smrtelný úraz. Proto je potřeba mít elektrické rozvody vždy řádně zabezpečené a v dobrém stavu.
·         Dnes se používají trojlinky, které díky svému samostatnému vedení uzemnění lépe chrání celou elektroinstalaci.
·         Pokud dnes otevřete rozvodovou skříň, najdete tam místo pojistek jističe, které se po zkratu obvodu nemusí měnit. Stačí je pouze znovu nahodit.
·         Rozvody se dnes dělají z měděných drátů, které jsou oproti bývalým hliníkovým mnohem stálejší. Nejsou tolik křehké, měkké, neoxidují a nelámají se.

Zastaralé elektrické obvody?
Pokud máte v bytě nebo domě zastaralé elektrické obvody, je vhodné je zrekonstruovat, abyste se nemuseli obávat například požáru. Také zastaralé rozmístění zásuvek a vypínačů mnohdy nájemníkům nevyhovuje. Zmeť prodlužovaček a časté vypínání proudu při zapnutí pračky a konvice dnes také není v módě. Díky novým elektroinstalacím vás takovéto problémy již nebudou trápit. Předem si ale pořádně promyslete, kde a jaké budete mít elektrospotřebiče. Podle vašich představ a požadavků vám kvalifikovaný odborník vypracuje potřebné projekty.

Rekonstrukce rozvodové skříňky
Pokud se rozhodnete kompletně renovovat elektrické rozvody, bude vám nainstalována:
·         nová rozvodová skříňka s jističi,
·         měděné vodiče v kabelech s tepelnou odolností 80°C,
·         nové zásuvky a vypínače,
·         můžete si také nechat nainstalovat proudové chrániče, které přeruší dodávku proudu do okruhu v případě, že začne unikat mimo síť,
·         chrániče přepětí vám ochrání elektrické rozvody i napojené elektrospotřebiče, pokud do sítě uhodí blesk.