S obezitou se dá bojovat jídlem i pohybem

Máte u sebe podezření na obezitu? To můžete zjistit jednoduše, a sice pomocí BMI kalkulačky. Stačí zadat potřebné údaje a provést správný výpočet.

S obezitou se dá bojovat jídlem i pohybem

Obezita je pojem, který se v posledních letech hodně používá nejen v lékařských ordinacích, ale také v médiích. Ono není ani divu, jelikož počet jedinců ohrožených obezitou každým rokem stoupá. Zdá se to jako maličkost, ale není. Příliš velká nadváha může být pro lidský organismus velice nebezpečná, jelikož se jedná o vstupní bránu do království rozličných chronických nemocí. To samozřejmě významným způsobem nezatěžuje pouze obézní jedince, ale zároveň i zdravotnický systém. Příčiny jsou u každého trochu jiné, ale obecně platí, že je na vině hlavně špatné stravování a nedostatek vhodného pohybu. Je tedy logické, že jakmile začnou lidé zdravě jíst a poctivě se pravidelně hýbat, ubyde obézních lidí. To je do jisté míry pravda, ale tak jednoduché to není. Valná část takto postižených lidí nikdy hubnout nezačnou. Třeba právě proto, že o svém problému neví.

Zdravé jídlo

A proto je potřeba řádná osvěta. Ta by měla zahrnovat nejen poukazování na zdravou stravu a správné pohybové aktivity, ale zároveň naučit lidi, jak se správně vážit a jak používat BMI kalkulačku. To je hodně důležité, jelikož aby člověk mohl začít se sebou něco dělat, musí nejdříve vědět, jak na tom je. BMI kalkulačka je k tomuto účelu více než vhodná, jelikož je přesná a zachází se s ní velmi jednoduše. Navíc s výsledkem dodá i vhodná doporučení k redukci váhy.

Největší potíží je pro většinu lidí s obezitou správně se stravovat. Tučná, sladká a přesolená jídla jsou hodně návyková a dost složitě se díky tomu z jídelníčku vyřazují. Je to ale nezbytné, jinak to k hubnutí nepovede. Je dobré zařadit do jídelníčku co nejvíce zeleniny. Ta má totiž minimum kalorií, ale na druhou stranu je vysoce výživná, takže ji člověk může konzumovat co hrdlo ráčí, aniž by se musel dívat na množství.

Zelenina a houby

I pravidelný pohyb je při terapii s obézními jedinci velice důležitý. Může hubnutí výrazným způsobem zrychlit. Je však potřeba, aby se skutečně jednalo o pohyb pravidelný, nikoliv ojedinělý. Ten totiž nemá takřka žádný smysl.