Proč je pravidelná ústní hygiena tak důležitá?

Zubní hygiena zdaleka nezahrnuje pouze čištění zubů dvakrát denně. Dvakrát denně bychom si zuby měli čistit minimálně. Třeba majitelé rovnátek si je musí čistit daleko častěji a stejně tak my všichni, pokud uvidíme, že jsou naše zuby znečištěné. Pokud si dáte dobrý oběd, po kterém vám ale uvízne větší množství jídla mezi zuby, nejlepší, co můžete udělat je, vyčistit si zuby. Proto byste měli pro jistotu nosit neustále sebou kartáček a zubní pastu, třeba v nějakém praktickém cestovním balení.

kartáček

Stejně tak kuřáci by měli dbát na zvýšenou ústní hygienu. Cigarety a látky, které se z nich při kouření uvolňují způsobují zažloutlý odstín zubů a nepříjemný dech. Může také dojít vlivem kouření k vyšší kazivosti zubů. Proto, jestli kouříte, snažte se si čistit zuby častěji než dvakrát denně. U nás není zvykem si čistit zuby na veřejnosti, ale třeba v Japonsku je to naprosto normální, a dokonce na to mají na veřejných toaletách vyhrazeny místa a erární pomůcky se prodávají různě v automatech na ulicích a v okolí toalet.

Určitě dbejte o svou zubní hygienu i pomocí mezizubních kartáčků. Ty se prodávají v několika velikostech. Je dobré, mít v zásobě alespoň dvě velikosti a používat je dle potřeby. Běžným kartáčkem se na některá místa v mezizubním prostoru nemáte šanci dostat, a proto jsou na místě mezizubní kartáčky, kterými vyčistíte i tu nejmenší skulinku.

čištění zubů

Vhodné je zařadit do ústní hygieny i ústní vody. Ty se prodávají jak s alkoholem, tak bez obsahu alkoholu. Vaše ústa dezinfikují a zahubí bakterie. Dostane se pomocí kloktání i na místa, kam kartáčkem nikdy nezajíždíte. Také vám krásně osvěží dech a napomáhá s hojením drobných ranek.

A v neposlední řadě, nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u vašeho zubního lékaře. Těch je v dnešní době nedostatek, ale jeho návštěvy jsou velmi důležité. Hledáte-li zubaře v Praze, který stále přibírá nové pacienty, navštivte zubaře Praha Clinicplus.cz.