Když jsem byla malá, ráda jsem s babičkou jezdila vláčkem na výlety. Učila mě poznávat les, zvířátka a louky. Vše co se ona naučila od svých rodičů, předávala dál. Ráda jsem naslouchala tajuplným příběhům, které byly spojené s celkem naučnou stezkou životem. Její vyprávění a názorné ukázky byly pro mě to nejcennější, co jsem mohla do života dostat a co jsem mohla předat dál.
Když jsme za úsvitu stály na rozkvetlé louce a paprsky sluníčka budily další rostlinky, aby ukázaly svoji krásu, bylo to něco nádherného. Učila mě poznávat bylinky, které pak sušila a dělala nám z nich čaj. Milovala jsem jejich vůni. Samozřejmě i při sušení se musely dodržovat nějaká pravidla. Známost kombinace bylinek na různé neduhy byla nezbytně nutná. Dále i jejich zpracování, louhování a doba spotřeby.
Vařily se nejen čaje, ale při kožních onemocnění se doporučovaly bylinky na koupání. Odvary z léčivých bylinek si dokázaly poradit i s hnisavými rankami. Dalším výborným využitím byla kuchyně. Přídavek bylinek provedl výbornou chuť masa a omáček. A nemohu ani zapomenout na voňavé pytlíčky, které působily uklidňujícím parfémem. Babička dokázala vykouzlit různé mastičky na bolístky, které jsme si jako děti udělaly nebo na bolavé klouby, co trápily zase starší generaci.
Bylinky a současnost
Častokrát si vzpomenu na rozkvetlou louku plnou různých bylinek, jelikož dnes již není ani k vidění. Přesto i v dnešní uspěchané době je možnost si bylinky zakoupit v různých podobách. Přímo v sestavených čajových směsí, určené pro danou nemoc nebo neduh. Dále se vyrábí různé esence, tinktury, koupelové směsi nebo bylinné mastičky. Různé druhy bylinek jsou zároveň i součástí léků.
Na trhu je možnost zakoupení pestré škály bylinek, které uplatníte v kuchyni. A samozřejmě není problém si některé vypěstovat i doma za okny. Dá se říci, že svoje kouzlo a působnost mají stále a to v každé době. Rozhodně mají své místo a kladné působení na naše zdraví.