Proč se dnes nepoužívá všude místo schodiště výtah

https://eshop.albi.cz/carcassonne-1-rozsireni/ d>

Je bez debaty, že lidé milují pohodlí. Koneckonců je to právě touha po ulehčení práce, co vedlo naše předky k vynálezům nejrůznějších nástrojů a přístrojů. Chceme si ulehčit práci v každé oblasti svého života. A jednou z nich je i přechod mezi dvěma patry.schodiště se zrcadlovým efektem

V současnosti máme prakticky dvě možnosti – klasické schodiště nebo výtah. Ten však navzdory jeho užitečnosti nenajdeme všude. Stále existují i pětipatrové domy, kde i do nejvyššího poschodí musíte šlapat po schodech.

Nenajdeme je také na většině základních a středních škol, ačkoliv na univerzitách jsou již běžné, i když jsou budovy stejně vysoké. Také v rodinných domech se jedná o zvláštnost a najdeme je prakticky pouze tam, kde žije handicapovaný člen rodiny, který má problémy s chůzí. Avšak když jsou tak užitečné, proč tedy nebyly postaveny v každém jen trochu vyšším domě?

Odpověď je poměrně prozaická: peníze. Jeho pořízení a instalace nejsou zrovna levné položky, zvláště pokud se bavíme o moderních typech. Navíc je třeba počítat s údržbou (která je rozhodně náročnější a dražší než u schodů) a také výměnou, až se opotřebuje.

A je to nejen finanční náročnost, co některé majitele domů od jeho pořízení odrazuje. Je tu i fakt, že v případě poruchy jsou následky mnohem vážnější, než pokud se rozbije například schod. Schodiště totiž může bez problému fungovat dál, avšak výtah je až do opravy vyřazen z provozu. Navíc je tu i ten fakt, že v něm mohou uvíznout lidé.

Pokud jde o školy, tam se předpokládá, že se děti nebudou chovat zrovna ukázněně a budou zkoušet vše možné, což může drahé zařízení poškodit. Navíc tam mohou i uvěznit některého ze svých spolužáků, což by samozřejmě způsobilo další problémy.schody do neosvětleného domu

Na druhou stranu, jsou i instituce, kde se bez nich neobejdou. Typickým příkladem mohou být nemocnice. Zde jsou potřeba jednak pro převoz velkého objemu zdravotního materiálu nebo například při rozvozu jídel na různá oddělení, ale také pro převoz pacientů. Počítá se s tím, že velká část z nich není schopná jít po schodech. Navíc často je nutné je dovézt na operační sál.

Zkrátka, výtahy jsou v každém případě užitečná zařízení, avšak nehodí se do všech podmínek. Navíc jejich cena je velmi limitujícím faktorem, a dokud se nesníží, nemůžeme očekávat jejich rozšíření mimo oblasti, kde dosud jsou. Klasické panelové domy se prakticky již nestaví a v rodinných je prakticky nenajdete. Je tedy logické očekávat, že v dohledné době bude docházet pouze k modernizaci. Ale kdo ví? Možná se za několik let situace změní, a my se dočkáme.